Ceramika reklamowa Poznań Wielkopolska

CMYK – WARTO WIEDZIEĆ

Nadruk CMYK na kubkach reklamowych to narzędzie o ogromnych możliwościach. Nie oznacza to jednak, że technologia ta może być wykorzystywana w każdym przypadku. Nadruki te posiadają bowiem szereg ograniczeń, które należy dokładnie poznać przed złożeniem zamówienia. Często o wiele lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie innej metody (druk dodatkowych kolorów według wzornika Pantone) lub całkowicie innej technologii (Art Print).

Wszystkie zdjęcia użyte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów szkoleniowych.

Ściągnij plik pdf - kliknij tutaj

1. Nasycenie kolorów

Nadruki wykorzystujące metodę druku CMYK cechują się mniejszym poziomem nasycenia barw. Może również wystąpić zjawisko zbliżania się niektórych kolorów do szarości.

img_preview    img_preview
Nadruk CMYK. Kolory mało żywe, nieco „poszarzałe”.   Druk z wykorzystaniem 6 kolorów według wzornika Pantone. Kolory wyraźnie bardziej nasycone.

2. Odwzorowanie kolorów

Ze względu na swoją naturę nadruków CMYK nie należy stosować w przypadku projektów, w których wymagane jest bardzo dokładne odzwierciedlenie kolorów. Szczególnie duże zniekształcenia mogą wystąpić w przypadku czerwieni oraz zieleni.

img_preview    img_preview
 Druk CMYK. Efekt: niesatysfakcjonujący odcień zielonego koloru.    Zielony uzyskany poprzez użycie dodatkowej farby według wzornika Pantone.

 

img_preview    img_preview
Druk CMYK. Efekt: kolor czerwony na niesatysfakcjonującym poziomie.   Druk CMYK + dodatkowa, czerwona farba według wzornika Pantone. Efekt: wyraźny, czerwony kolor zgodny z oczekiwaniami.

 

 

img_preview    img_preview
Nadruk CMYK. Niedokładne odzwierciedlenie kolorów na kubku.   Wszystkie kolory dokładnie odzwierciedlone. Z powodu stosunkowo małego nakładu technologia Art Print okazała się lepszym rozwiązaniem niż kalkomania z wykorzystaniem farb według wzornika Pantone.

3. Nadruk CMYK na ciemnych kubkach.

Bardzo duży wpływ na finalny efekt ma kolor szkliwa na jakim drukowany jest CMYK. Lepszy efekt uzyskuje się z reguły na białych i jasnych kubkach. Szkliwa ciemne (np. czarne, granatowe, ciemne zielenie) negatywnie wpływają na jakość uzyskiwanych kolorów, zwłaszcza jasnych.

img_preview    img_preview
Nadruk CMYK wykonany na czarnym kolorze szkliwa. Kolory przytłumione, „poszarzałe”.   Nadruk CMYK wykonany na białym kolorze szkliwa. Kolory zgodne z oczekiwaniami.
     
img_preview   img_preview
nadruk CMYK na czarnym szkliwie   nadruk CMYK na białym szkliwie

 

4. Widoczność rastrów

Na kubkach wykorzystujących metodę druku CMYK widoczne są charakterystyczne rastry – drobne, widoczne z bliska elementy, z których składa się cały nadruk. Rastry stają się szczególnie mocno widoczne na dużych, jednorodnych powierzchniach.

img_preview
   img_preview

5. Gorsza jakość tekstów

Napisy wykonywane metodą druku CMYK są wyraźnie gorszej jakości od napisów drukowanych według wzornika Pantone. Poszczególne rastry tworzą bowiem na literach charakterystyczną poszarpaną krawędź. Dlatego dla napisów rekomendujemy stosowanie nadruków z wykorzystaniem dodatkowych kolorów według wzornika Pantone.

img_preview   
img_preview

6. Nadruk CMYK – wysokotemperaturowa kalkomania ceramiczna czy Xpression (kalkomania organiczna)?

W przypadku projektów z dużą ilością intensywnych, żywych kolorów (szczególnie fioletów, zieleni, różów i czerwieni) rekomendujemy stosowanie kalkomanii organicznej, która lepiej odwzorowuje te barwy. Kalkomania ceramiczna jest natomiast lepszym rozwiązaniem dla kubków, które będą intensywnie eksploatowane w zmywarkach. Farby stosowane w kalkomanii ceramicznej są bowiem w pełni odporne na wysokie temperatury oraz środki chemiczne używane w tych urządzeniach.

 img_preview     img_preview
Nadruk CMYK farbami ceramicznymi. Efekt: wiele elementów w kolorach odbiegających od oczekiwań.   Nadruk CMYK farbami organicznymi. Efekt: uzyskanie kolorów nieosiągalnych w przypadku kalkomanii ceramicznej.

7. Różnice kolorystyczne w ramach tego samego projektu

Ze względu na specyfikę nadruku CMYK możliwe są odstępstwa kolorystyczne w ramach tego samego projektu. Zwłaszcza w przypadku dużych nakładów kolory na poszczególnych kubkach mogą się nieznacznie od siebie różnić. Odstępstwa kolorystyczne mogą również nastąpić przy ponawianiu zamówienia.

img_preview   img_preview
Zdjęcie dwóch najbardziej odbiegających od siebie kolorystycznie kubków. Kubki na zdjęciu pochodzą z tego samego zlecenia i tej samej partii produkcyjnej.   Zdjęcie przedstawiające różnice kolorystyczne pomiędzy kubkami pochodzącymi z różnych partii produkcyjnych (ponowienie zamówienia). Oba kubki wyprodukowane zostały na podstawie tego samego projektu i tej samej kliszy.